Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Dla kogo wskazane są ćwiczenia pamięci?

Zastanawiasz się, czy potrzebny Ci trening pamięci? Aby rozwiać Twoje wątpliwości, mamy dla Ciebie proste zadanie na początek. Weź do ręki kartkę i długopis lub otwórz dowolny edytor tekstu. Teraz, w ciągu dwóch minut, wypisz wszystkie rzeczy czy zadania, do których codziennie wykorzystujesz pamięć. Prawda, że mógłbyś tak wyliczać dużo dłużej niż przez 2 minuty?

Bez pamięci nie wstaniesz do szkoły czy pracy, niczego się nie nauczysz – nawet tego, ile masz lat, nie mówiąc już o wyższej matematyce. Nie nawiążesz także dobrych relacji z ludźmi, bo któż chciałby być pytany o imię na każdym kolejnym spotkaniu? Trudno będzie Ci gdziekolwiek pójść, czy pojechać, bo nie będziesz znać adresu… To tylko pierwsze z brzegu przykłady.

Tak naprawdę, pamięć wykorzystujemy bezustannie. Dlatego nie ma znaczenia, czy jesteś:

  • rodzicem, któremu zależy na prawidłowym rozwoju dziecka;
  • młodym człowiekiem, chętnie chłonącym wiedzę i zdającym sobie sprawę z jej wartości w dzisiejszych czasach
  • dojrzałym pracownikiem, świadomym swoich celów,
  • czy też seniorem zajmującym się wnukami i oddającym swojemu hobby

- treningi pamięci są właśnie dla Ciebie!

Twoja pamięć pełni niezmiernie ważne funkcje dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Dzięki niej możesz w odpowiedni sposób zapisywać, przechowywać i w dowolnym momencie przywoływać wszelkie informacje, od tych banalnych, jak np. że o danej godzinie masz coś do zrobienia, do tych, dzięki którym zarabiasz, zaliczasz sprawdziany i egzaminy czy pielęgnujesz swoje hobby. Żeby natomiast te aktywności były wykonywane prawidłowo i pamięć mogła być w pełni efektywnie wykorzystywana, wymaga ona treningu.

Teoretycznie pamięć zwana krótkotrwałą, może przechować samodzielnie około czterech elementów. Dlaczego jednak ludzie zapamiętują często znacznie więcej? Właśnie dzięki ćwiczeniom i umiejętnemu łączeniu tego, co jest do zapamiętania, z tym, co już przechowujemy w pamięci długotrwałej1. Bez pracy nie ma kołaczy, czyż nie?

W jaki sposób treningi wpływają na Twoją pamięć?

Pamięć, podobnie jak inne funkcje poznawcze, u każdego z nas wykorzystuje nie jeden, lecz wiele obszarów mózgu. Prawidłowe jej działanie wymaga integracji tych obszarów i ich szybkiej, wzajemnej współpracy. Gry, które przygotowali dla Ciebie nasi specjaliści zajmujący się neuronauką poznawczą (to jest dziedziną wiedzy o mózgu i jego funkcjach, w tym pamięci), są skonstruowane tak, by pobudzać każdy z tych obszarów mózgu.

Tworząc gry, wzięliśmy pod uwagę fakt, że sposób wykorzystania mózgu w celu zapamiętywania różni się w zależności od wieku i rodzaju aktywności2. Dlatego nieważne, na jakim etapie życia obecnie się znajdujesz i czym zajmujesz się na co dzień, warto, byś z nich skorzystał.

Ponieważ ludzki mózg jest organem niezwykle plastycznym, to znaczy łatwo poddającym się zmianom pod wpływem naszej aktywności, regularne korzystanie z treningów pamięci niejako zmusza go do zwiększenia efektywności pracy. Z tego właśnie powodu, systematyczne ćwiczenia dają wymierne rezultaty. Różnorodność gier, jakie proponujemy na naszej platformie, zapewnia również dostosowanie systemu pracy do Twoich potrzeb.

Jeśli więc Twoje dziecko ma trudności w zapamiętywaniu materiału zadanego w szkole, nic nie usprawni jego pamięci lepiej, niż specjalnie dobrany do poziomu rozwoju program treningowy, który uczy i bawi zarazem. Jeśli studiujesz lub Twój zawód wymaga zdobywania wciąż nowej wiedzy, treningi pomogą przyswajać kolejne partie materiału szybciej i efektywniej. Jeśli masz więcej, niż 50 lat, ćwiczenia zapobiegną rozleniwieniu się pamięci i zwiększą Twoją pewność siebie.

Zacznij trenować, bądź z pamięcią za pan brat!


1. Baddeley, A., Eysenck, M., Anderson, M. (2009). Pamięć. Hove: Psychology Press.
2. Smith, E., Kosslyn, S. (2007). Psychologia poznawcza: Mózg i Umysł. Edynburg: Pearson.

MEDIA O NAS:
Znajdź nas na Google+
Bezpieczne płatności z
facebook
facebook